
Önkéntes gyermektelenség: mi áll a háttérben
Manapság egyre többször futhatunk bele abba a kifejezésbe, hogy önkéntes avagy tudatos gyermektelenség. Sokan hiszik, hogy ez egy újkori trend, ami majd elmúlik. De vajon mi áll mögötte?

A világ legszorosabb köteléke: anya és magzata
Az édesanyák és gyermekeik között különlegesen szoros kapcsolat van, testileg és lelkileg egyaránt. Anyák napja alkalmából összegyűjtöttünk három tudományos tényt, érdekességet, melyek megmutatják, milyen erős és egyedi szimbiózis van az édesanya és gyermeke között.

10 népszerű tévhit a terhességről
Ha túl vagy a terhességen, ha nem, biztosan te is számos tévhitet hallottál már a várandósság kapcsán. Ebben a cikkben ezeket jöttünk ledönteni!

Húsvéti ajándékötletek a Pagonytól
Közeleg a Húsvét, de egyelőre tanácstalan vagy mivel lepd meg szeretteidet? A Pagonyban biztos, hogy minden apró családtagnak találsz megfelelő megelepetést a csokinyuszi mellé, legyen az egy kedves könyv, egy társasjáték vagy egy kézműves termék.

Az apai életkor is számít a születendő gyerek egészségénél
Egyre elterjedtebb, hogy a párok később, idősebb korban vállalnak gyereket.Az orvosok eddig elsősorban az anyai tényezőket vizsgálták ezzel kapcsolatban, pedig bizony az apán is sok múlik.

Kuflis kártyajáték pályázat nagycsoportos óvodásoknak
A Pagony Kiadó ismét közös ötletelésre és alkotásra hívja az óvodásokat. A gyerekek saját kuflis kártyajátékot készíthetnek, így értékes ajándékcsomagot nyerhetnek óvodájuknak.

Én, a nagyszüleim és az egyszervolt szép napok
Kiskert, virágillat és mellé meleg napsütés. Egyenletes ütemben fel-le mozgó hintaágy, benne én és a nagymamám. Nem szólunk egy szót sem, így jó minden ahogy van.

Egy új kuflis kötet és egy játék
Az IBBY- Év Gyerekkönyv Írója díjas Dániel András kuflijai egy ország szívébe lopták be magukat. A három mozifilm, három lapozó és tizenhét mesekönyv után megjelent egy új kötet, benne az elhagyatott rét legújabb történeteivel.

A gyerekem pszichológushoz jár. Elszúrtam?
Nem. Lenne a rövid válasz, de ez persze ennél sokkal összetettebb. Viszont az teljesen biztos, hogy ha gyerekünk pszichológushoz fordult, akkor tudatos, fejlődni akaró gyereket neveltünk, ami elszúrásnak közel sem nevezhető.

Közös családi program lehet az új, fővárosi miniszobrok felkutatása
Hat újabb miniszoborral gazdagodott Budapest; az alkotások gyerekek számára is látványos és izgalmas módon azt a kérdést járják körül, hogyan hatott a járványidőszak a kapcsolatainkra, digitalizálva a szociális életünk olyan aspektusait is, mint a törődés, a figyelem, a gondoskodás.

Első gyerekszerelem: mit tegyek szülőként?
Óhatatlanul eljön az a pillanat, amikor a gyermekünk szíve elkezd másért is dobogni és nem csak értünk. Az első gyerekkori szerelem nagyon fontos mérföldkő, amit jó ha komolyan veszünk.

Minden pozitív és negatív történés kell ahhoz, hogy azzá váljunk, akik ma vagyunk – Interjú Őszintén Szólva Zsófival
Zsófi Őszintén Szólva néven található meg a Youtube-on. 4 gyerek mellett nemrég találta meg a hivatását mentálhigiénés segítőként, ami még csak útjának kezdete. Újrakezdésekről és terveiről beszélgettünk.

Gyereknevelés – elkényeztetem vagy mindent megadok neki?
Hatalmas dilemmát okozhat a szülők számára, hogy mit, és mennyit adjanak meg a gyerekeiknek. Hiszen minden anya és apa a legjobbat akarja, és azt, hogy mindenük meglegyen, mégis kell húzni egy egészséges határt, mielőtt elkényeztetjük őket.

Nehezen jön a baba? Lehetséges testi és lelki okok
Ha a közösségi médiát figyeljük, azt hihetjük, mindenkinél csak úgy potyognak a gyerekek. Pedig egyes adatok szerint a párok 10-15 százaléka meddő vagy nehezen fogan meg a gyermeke.

Mesék nem csak gyerekeknek
Ahogy felnövünk, egyre kevesebb mesét nézünk, maximum ha a saját gyerkőceink kényszerítenek rá. Pedig nagyon sok olyan mese létezik, amely sokkal inkább szól nekünk, felnőtteknek. Ezekből hoztunk párat.

Így tartsd össze a családot az ünnepek után is
Biztos vannak, akik megkönnyebbülten sóhajtottak, hogy vége az ünnepi felhajtásnak és a rokonlátogatásnak. Ám érdemes lehet elgondolkodni, nem lenne jó, ha nem csak pár napig tartana a nagy szeretet? Hoztunk pár tippet, hogyan legyen rendszeresebb a családi együttlét.

Elmúlt karácsonyok – Gwendolyn Tussaud írása
– Anya, ti hogyan ünnepeltétek a karácsonyt, amikor gyerek voltál? – Az idősebb nő nem nagyon tudta, hogy két tíz év körüli csemetéje honnan szedte most ezt a kérdést, de a válasz adást mégsem akarta ellógni, hiszen mindig is azt mondta a gyerekeknek, hogy szinte mindent meg lehet beszélni őszintén.

A karácsonyi csoda – Studencz Katalin írása
A hideg, hirtelen jól megcsapta az arcomat, mikor anyuval szánkózni indultunk. Már sötétedett, de a hó ragyogása kivilágította az utcákat. Itt-ott a karácsonyfák elővillantak a függönyök mögül, s én csodálkozva kukucskáltam át az ablaküvevegen keresztül.

Régi karácsonyi emlék – Lászlóné Bödőcs Erika írása
Hányszor éltem már át gondolatban ezeket az érzéseket…eddig még nem próbáltam leírni! Talán most… Jó így az emlékezet szárnyáról figyelni a homályból előbukkanó napsütötte gyermekkor karácsonyi ragyogását!

Én úgy, de úgy szeretlek téged, drágám! – Hajnal Adrienn írása
Azt álmodtam, hogy egy biztonsági őr voltam a budai plázában. A mozgólépcső alatt beszélgetésbe elegyedtem egy középkorú vevővel. Érthetetlen szavak hagyták el a számat, s közben öklendezni kezdtem.

A jó cselekedet – Domjánné Raffai Irén írása
“Advent van, s átjárja a lelkem a szeretet és az emlékezés, most visszarepülök gondolatban gyermeki önmagamba újra.” Az 1960-as években alsós tanulóként az osztálytársaimmal már izgatottan vártuk a Jézuska eljövetelét.

Családi társas válogatás
Nálunk ha karácsony, akkor bizony a társasok is mindig előkerülnek. Az egyik legjobb közös, családi program lehet, ami kicsiknek és nagyoknak is tartogathat meglepetést.

Julcsinak a karácsony
A tegnapi Advent második vasárnapjával és a mai Mikulás nappal már nem igazán tudunk kibújni az ünnepi készülődés alól. Éppen ezért, felelevenítem nektek az eddigi legkedvesebb karácsonyi pillanataimat, hogy velem együtt hangolódhassatok.

Miért van olyan sok meddő pár? 5 ok, amiért nem fogan meg a baba
Magyarországon több százezer embert érinthet a meddőség, becslések szerint a párok körülbelül negyede akad el a gyerekvállalás útján.

Mit kell tudnod a gyerekvállalásról 40 év felett?
Egyre gyakoribb a gyerekvállalás 40 éves kor felett. Felmérések bizonyítják, hogy az 1970-es évek óta nőtt az arány, és 1990-2012 között megduplázódott a 40 és 44 év közötti nők körében az első gyermekvállalók száma.

Mancs őrjárat játékőrület! Most készülj az ünnepekre!
A játék vagy a filmsorozat népszerűbb? Nehéz eldönteni, de egy biztos a gyermekek imádják a karaktereket. Az egyenként 30 perces epizódokat tartalmazó sorozat után tavaly a magyar mozikba is eljutott az egész estés film.

Képes mesekönyvek karácsonyra a Pagonytól
Ha újdonságokkal lepnéd meg ovis-kisiskolás gyermekedet, családtagjaidat, a Pagony Kiadó képes mesekönyveit szívből ajánljuk. A cikkben 5 könyv ajánlója olvasható, amikbe virtuálisan bele is lapozhatsz.

Kiber KRESZ az online bántalmazás ellen – szülőknek segít az UNICEF Magyarország
A virtuális világban segít eligazodni a felnőtteknek az UNICEF Magyarország Kiber KRESZ tanfolyama, hogy minél hatékonyabban támogathassák a gyerekeket és fiatalokat az online bántalmazással szemben.

GyereBaba Nap – a termékenységről, a termékenységért
Régóta gyermeket szeretnétek? Hiába próbálkoztok, mégsem jön össze a baba? A GyereBaba Nap rendezvényén a terméketlenségi téma kiváló szakemberei a legkülönfélébb nézőpontokból világítják meg az összefüggéseket, közösen segítenek, hogy az érintettek megtalálják a legrövidebb utat a babához!

Nem vagy rossz anya, azért mert bébiszittert alkalmazol!
Sok édesanya még mindig bűntudatot érez itthon, ha bébiszitterre bízza gyermekét, pedig tőlünk nyugatra már több éves hagyománya van a gyermekfelügyeletnek. Itt az ideje felmenteni ezeket a nőket a lelkiismeretfurdalás alól.

Újabb két kötettel bővült az Ölelj meg!-sorozat
Shona Innes könyvei kisgyerekeknek segítenek megbirkózni a felnőttek számára is nehezen emészthető kérdésekkel. A család és az elmúlás után a két új kötet ezúttal a rosszkedvről, valamint a gondolatokról szól és arra tanítja a kicsiket, mit tehetnek, hogy elűzzék az aggodalmakat, és hogyan tudják ápolni és rendezni gondolataik kertjét.

Gyerekkorom kedvenc meséi
Akik a 90-es években születtek, mint jómagam, ők nagy valószínűséggel emlékezni fognak ezekre a mesékre, és kellemes vagy éppen szemetrángató érzéseket hoznak majd felszínre bennük.

Kamaszodik a gyerekem! – Mit tegyek?
A tinédzser évek nem csak fizikailag, hanem érzelmileg és intellektuálisan is intenzív változás időszakát jelenti. Nem meglepő, hogy sok család számára ez az időszak zűrzavarral jár. Ebben a cikkben hoztunk pár tippet tinédzserkori gyermekek neveléséhez.

Megnyílt a Budai Termékenységi Centrum
Megkezdte működését a Budai Termékenységi Centrum (BTC). A központ célja, hogy pszichológiai támogatást és tanácsadást nyújtson azoknak a pároknak, akik elakadnak a gyermekvállalás göröngyös útján.

Kedvenc ünnepem a mindenszentek
A mindenszentek ünnepe gyerekként számomra az őszi szünet megkoronázását jelentette. Persze a karácsonyt is vártam, de nagyon szerettem az őszt, és lélekben azokkal lenni, akikkel már nem lehetünk.

Hogyan tanuljunk a gyerekkel otthon
Főleg amíg kisebbek a gyerekek, akkor fontos, hogy közösen is tanuljunk velük. Nem csak azért, hogy biztosan minden meg legyen, hanem mert tőlünk fogják többek között ellesni, hogyan is kellene tanulni. Ha viszont nem figyelünk, könnyen rossz élmény lehet nekünk és a csemeténknek is.

Tippek, hogyan segítsünk az iskolafóbiás gyermeknek
Több tízezer gyermek szenvedi meg ma a becsengetést, és bár minden diáknál előfordul, hogy ellenáll egyszer-egyszer az iskolába járásnak, de a tartósan fennálló iskolafóbia létező jelenség, és valódi problémákat okoz a gyermek és a család számára.

A túl sok elvárás boldogtalan gyermekhez vezet
Hajlamosak vagyunk szülőként szélsőséges elvárásokat felállítani gyerekeink elé. Ennek számtalan oka lehet, akár az, hogy jót akarunk nekik, vagy az, hogy saját hibáinktól szeretnénk megóvni őket. Sajnos azonban legtöbbször ezzel pont az ellenkezőjét érjük el.

Iskolakezdés – hogyan szoktassuk vissza a gyereket
Gyomorgörcs, a naptár percenkénti nézegetése, hátha téved és nem közeledik olyan vészesen a szeptember, vagyis az iskolakezdés. Sok gyerek érezheti most így magát. Szülőként az a dolgunk, hogy megpróbáljuk kicsit gördülékenyebbé tenni az átmenetet a nyári gondtalanságból.

Ideje felkészülni az iskolakezdésre – digitális vagy offline család?
Nyakunkon a szeptember, és hamarosan újra becsengetnek az iskolákban. Idén remélhetőleg már végre az iskolapadot koptathatják. Egy azonban biztos, fel kell készülnie a szülőknek egy esetleges újabb digitális vagy hibrid oktatásra.

Dolgok a gyerekkoromból, amik nagy valószínűséggel kimaradnak a gyerekeim életéből
Nem célom amolyan „bezzeg régen minden jobb volt” hangulatú cikket írni. Viszont sokszor eszembe jutnak olyan tárgyak a gyerekkoromból, melyekről azt gondolom, hogy már aligha fognak bármit is jelenteni a gyerekeim számára.

Lehet, olykor megbéníthat, de legyőzhető a gyermekkori szeretethiány
Felnőttként belenézve a tükörbe, sokszor nem értjük, miért nem szeretjük igazán önmagunkat és miért taszítjuk el magunktól a társunkat, a barátainkat. Majd ránézve szüleinkre, megérthetünk mindent.

A meddőség nem biztos, hogy a testben kezdődik
A WHO felmérései alapján minden hetedik párt érinti a világon a meddőség problémája. Közülük azonban sokan a testükben keresik a hibát, ám gyakorta megesik, hogy valójában a megoldás egészen máshol rejlik, mégpedig a lélekben.

Mit mondhatok el a gyereknek: szülő-gyerek határok
A megfelelő kommunikáción nem csak a gyerekkel való kapcsolatunk múlik, hanem a gyerek jövőbeli lelkiállapota, és saját kapcsolataihoz való hozzáállása is. Éppen ezért lényeges a nyíltság, de a határok meghúzása is.

Miért jó, ha van testvérünk? – tesómesék
Én már el sem tudnám képzelni az életemet a nővérem nélkül, és ha minden igaz, ez fordítva is igaz. Még ha anno, 28 évvel ezelőtt fel is zaklatta kicsit a dolog. Tudom, hogy nem mindenki ennyire szerencsés ezen a téren, de azért én elmesélem a saját tapasztalatomat.

Miért fontos a gyerekek számára a szocializáció?
Társas lények révén nem is kérdés, hogy a közösség jelentőségteljes szerepet játszik életünkben. Az viszont, hogy társainkhoz hogyan viszonyulunk, már gyermekkorban eldől, éppen ezért rendkívül sokat számít, hogyan szocializálódunk.

Feszültség, türelmetlenség, veszekedés: a családok harmadát rosszul érintette a harmadik hullám
Minden harmadik magyar családban nőtt a feszültség a járvány hatására, a felnőttek 40%-a türelmetlenségről és a minőségi idő hiányáról vallott az UNICEF Magyarország reprezentatív felmérésében.

A válás hatása a gyerekekre
Egy válás sosem könnyű. Pláne mikor gyerekeket is érint. Fontos, hogy a cikkben leírtak közül bármelyik is megjelenik, mi szülőként mindig a megoldásra koncentráljunk.

Miért fontos a felvilágosítás? – sokkal többről szól
Pontosabban a jó felvilágosítás. Napjainkra nagyon aktuális lett ez a téma, pedig alig esik róla szó a hétköznapokban. De miért fontos, hogy ne csak egy arcpirulással, kínos nevetgéléssel végigélt pár perc legyen?

Esküvőszervezés Numero tres
Kezdésként egy kis bemelegítés: Alapos fej- és vállkörzés, aztán jöhet a csukló és a könyök, közben pedig ne feledkezzünk el a comb hajlítóról és a térd ízületekről sem. Rázzuk le, lötyögjünk egy kicsit, majd pedig vegyünk néhány mély levegőt. Kész?

„Fontos lenne, hogy az emberek megértsék, nem azért lesz egy baba nagyigényű, mert a szülő elrontotta” – interjú Fancsikai Eszterrel
Egy többemberes baba gyakran elégedetlen, még ha a szüleik mindent meg is tesznek érte. Fancsikai Eszter youtube videói között már hallhattunk Emilről, aki szintén nagyigényű gyermek.

A gyermekvállalás ötven árnyalata
Ami igazából csak négy, ráadásul nem is árnyalat, hanem szint, mindenesetre a többi stimmel. Gyermekvállalás férfi szemmel, avagy miként használ fel és zsigerel ki szexista módon három csaj egy férfit, valahányszor kibukik valamelyikükből, hogy “de jó lenne ezt a témát egy pasi szemszögéből is megragadni!” Szívesen!

Az örökbefogadással kapcsolatos tévhitek
Hány film főszereplője egy örökbefogadott gyermek, aki elhatározza, hogy megkeresi a szüleit. És hány olyan történetet látunk vagy olvasunk, amiben az örökbefogadásra váró árva gyerekeket sajnálni kell a helyzetük miatt. Így nem is csoda, hogy ennyi tévhit kering az örökbefogadásról.

Ezeket a kérdéseket tedd fel magadnak gyerekvállalás előtt
Kisgyerekként azt hisszük, az a világ legtermészetesebb dolga, hogy szülővé válunk, ha felnövünk. Azonban, ahogy idősödünk, rá kell jönnünk, hogy bizony ez hatalmas felelősség, és nem árt pár dolgot átgondolni, mielőtt belevágunk ebbe a csodás, de nehéz utazásba.

Jön a baba, készülhet a szoba!
Izgalommal teli várakozás a várandósság, ami alatt nagyon sok teendője van a leendő szülőknek. Ki kell építeni például az érkező gyermek kis birodalmát. Ehhez hoztunk ma egy kis segítséget, szuper magyar webshopok formájában!

Fontos nők az életemben – anyák napi kiadás
Sokáig az egyik kedvenc filmem volt a Fiúk az életemből. Tetszett, ahogy helyet kap benne mindenki, aki valamilyen formában nyomott hagyott a főszereplőben; lehet az negatív vagy pozitív. Valahogy így vagyok én is ezzel a maroknyi nővel, akik így vagy úgy, de azzá tettek, aki ma vagyok.

Mi van, ha jön a kistesó?
Én, mint a család legkisebb tagja, egy, mostanra talán megbékélt nővérrel a hátam mögött tudok nyilatkozni, hogy működőképes ez a testvér dolog. Bár hozzá kell tennem, hogy azért kaptam második névnek a Petrát, mivel a testvérem csak így engedett haza a kórházból, szóval nem sokon múlt.

Hátrányos helyzetű gyermekekért dolgozó alapítványok – Támogasd őket!
Sok gyermek nem a megfelelő körülmények között nő fel. Nem részesülnek biztos anyagi háttérben, nincs tető a fejük felett, akár még bántalmazzák is őket. Számos alapítvány küzd nap, mint nap azért, hogy ezeken a gyermekeken segítsen.

Hogyan neveljük házimunkára a gyerekeket?
Mindennapos dilemma a családok körében, hogy ki, mikor és hogyan végezze el a házimunkát. Mennek a dekázások a testvérek között, hogy ki csinált többet vagy kevesebbet, míg végül minden a szülőkre marad. Mi a megoldás?

Társadalmi problémákra reflektál és a Z-generációt formálja a DUE Médiacsoport
A Nagy Diák Tesztek páratlanul fontos visszajelzést adnak arról, hogy miként gondolkodik a jövőt közvetlenül befolyásoló Z-generáció, milyen tudással rendelkeznek, és egyáltalán kik ők, mik a kedvenc filmjeik, zenéik, kommunikációs eszközeik.

Esküvő és a család-elvárások tengerében
„Hívd meg a Katikát is, mert mit fognak szólni”. Szinte biztos vagyok benne, hogy a legtöbb esküvőszervezésen átesett vagy éppen benne lévő pár hallotta már ezt a mondatot. Hogyan lehet megtalálni az egyensúlyt a család vágyai és a mi elképzeléseink között? Egyáltalán meg kell?

Húsvéti csináld magad ötletek gyerekeknek
Nyakunkon a húsvét, és nem is lehetne jobban ráhangolódni annál, mint hogy csináld magad tevékenységeket végzünk! Ebben a cikkben olyan ötleteket hoztam, amiket gyerekekkel is nyugodtan kipróbálhatunk, mert garantáltan élvezni fogják.

Útmutató a születési sorrend miatt kialakuló személyiségjegyekhez
Míg külsőre gyakran hasonlítanak a gyerekek egymásra, belsőre nagyon is különbözhetnek egymástól. Legyen szó legnagyobb, középső, legkisebb vagy egyke gyermekről, a testvérsorban lévő hely képes befolyásolni a személyiségünket.

Tanulságok a nagy családról a legkisebbként
Bár már nem én vagyok a család legkisebb tagja, a testvérsorban mégis én szerepelek ezen a becses helyen. Nagy családban nőttem fel, ahol zajlanak az események, valami mindig történik valakivel, ma erről írok nektek személyesebb hangvételben.

Óvóbácsi, zenész, és a Jurányi Suterene egyik fontos mozgatórugója – interjú Kovács Szabolccsal
Szabi tipikusan olyan szakmát választott magának annak idején, amire sokan ráfognák, hogy nem férfias. Mi az oka a sztereotípiáknak, és milyen visszajelzéseket kap egy tetovált óvóbácsi, ezekről beszélgettünk vele.

Én mit kaptam az apukámtól?
A férfiak hónapját gyúrjuk most már egy ideje, és számos izgalmas dolgot tudhatunk meg róluk, a lelkükről és testükről egyaránt. De milyen hatással vannak ők ránk személyesen? Főleg a legelső férfi, akivel kapcsolatba kerülünk az életünk során: vagyis az apánk? Mesélek róla.

Mozaikcsalád- akiket a szeretet köt össze
Manapság egyre többször téma, hogy mit is jelent a család fogalma, mégis az egyetlen létező válasz szerintem, hogy család az, akiket mi annak érzünk. Ez sokkal inkább érzelmi, mintsem genetikai kérdés. Napjainkra egy több a mozaikcsalád is, de, hogy ez pontosan mit jelent és hogyan működik az cikkünkből kiderül.

Az apa szerepe egy gyerek életében
Míg a múltban az édesapa feladata főleg az anyagi biztonság megteremtése és karrierjének építése volt, napjainkra mégis egyre több apuka veszi ki jobban a részét a gyereknevelésből. Mai cikkünkben körbejárjuk, hogy mi az édesapák szerepe a gyerekei életében.

Az anyaság lélek, nem pedig anatómia – interjú Mészely Dorka pszichológussal
Mészely Dorka 2018-ban végzett az ELTE Klinikai – és Egészségpszichológiai tanszékén, utána két évig dolgozott gyermekvédelemben, egy nevelőszülői hálózat keretén belül pszichológusként, és egy ideig nevelőszülői tanácsadóként, majd megszületett első gyermeke.

Esküvőszervezés numero dos
Mivel a február 7-14 közti időszak a házasság hete, én pedig immáron második alkalommal vagyok kénytelen az esküvőnk szervezésével kapcsolatos teendők közt vergődni, így engem ért az a kétes megtiszteltetés, hogy egy pasi macsós szemszögéből számoljak be… bármiről, ami egy macsós pasi eszébe juthat az esküvőszervezés kapcsán.

Az anyaság és a karrier nem zárja ki egymást
Nagy ellentéteket szül a társadalmunkban mindaz, ha egy nő kisgyerek mellett dolgozik, és az is, ha nem. Sokan vélekednek úgy, hogy egy anya foglalkozzon a gyerekekkel, a pénzkeresést és a munka részét hagyja a párjára. De mi van akkor, ha az anya is önmegvalósítana?

Fel kell készíteni a gyerekeket a biztonságos internetezésre
Fel kell készíteni a gyerekeket a tudatos internethasználatra, hogy online is biztonságban legyenek – hangsúlyozták szakemberek a biztonságos internet nap alkalmából tartott keddi online sajtótájékoztatón.

Anyának lenni 24 órás munka
Ez nem egy panaszkodós cikk. Nem is a sajnálatra apellál, és nem kicsinyíti le az apák szerepét sem. Ez a cikk csupán egy emlékeztető, hogy van egy ’munka’ a világon, ami sokkal több elismerést érdemelne. Úgy hívják: anyaság.

Válás utáni ismerkedés szülőként – titeket kérdeztünk
Válás után ismerkedni szülőként bizonyos esetekben teljesen elképzelhetetlennek tűnhet. Bármi is legyen a különválás oka, gyakran érezhetjük úgy, hogy minden esélyünk elillant a boldog életre.

Otthonszülés: könnyebbség vagy életveszély?
Megosztó a kismamák között a kérdés, vajon az otthonszülés jó választás-e. Látszólag mégis egyre többen választják ezt a verziót, ami jelen járványhelyzetben talán érthető is, esetleg indokoltabb is, mint normál esetben. Nézzük a pro és kontra érveket!

Boldog para, akarom mondani babavárást! – Bujdosó Krisztina írása
Talán nem állok messze az igazságtól azzal, ha azt mondom, hogy a gyermekvállalás az egyik legmegosztóbb, leginkább sokrétű kérdéskör, ami igazából sosem veszt az aktualitásából. Tapasztalattal vagy anélkül, de ez az a téma, amihez mindenki ért, mindenkinek megvan az a megkérdőjelezhetetlen gondolata vagy elképzelése és persze a saját véleménye.

Elköltözni otthonról – a szülői leválás nehézségei
Bedobozolni eddigi életünket és elindulni az önállósodás útján hatalmas lépés. Elköltözni azonban nem csak fizikálisan szükséges, hanem pszichésen is dimenziót tud váltani ilyenkor a gyerek és a szülő, kapcsolatukban is változások következnek be, cikkünkben ezeknek néztünk utána.

Házi praktikák sorozat 1.rész
Az első problémakör, amivel saját tapasztalatból is találkoztunk nemrég, az a zsíros folt kiszedése egy ruhadarabból. Egy véletlenül lecsöppent pizzafeltét okozta nálam a bonyodalmat, ami ráadásul az új bézs felsőmön hagyott csúnya foltot. Hiába áztattam és mostam ki újból, amikor megszáradt, csak ott éktelenkedett a kis folt.

LUMBÁGOGO – Deák Tom írása
December 20. volt, péntek. Utolsó tanítási nap 2019-ben.
Az év végi kipurcanás és a másnaposság vett rá, hogy nyomasztó délutáni teendőimet hétfőre halasszam és inkább focizni menjek. Egyből jobban érzem magam.

A hófedte karácsony – Domjánné Raffai Irén írása
Ahogy idősödöm, egyre többször jut eszembe egy ifjúkori karácsonyom, ami 1969-ben volt. Elsős gimnazista voltam a szülőfalumhoz közeli gimnáziumban.

Mit jelent nekem a Karácsony? – Horváth Pálma írása
Habár a Karácsony szóban a mély magánhangzók nyertek, mégis olyan kedvesen hangzik. Én általában megszemélyesítem és nagybetűvel írom, fütyülve a helyesírási szabályokra, ami egyébként sem az erősségem.

Különcként az ünnepi vacsorán
Sokunkkal előfordult már, hogy valamiért kilógtunk egy társaságból, különcnek éreztük magunkat. Ez az ünnepi összejöveteleken lehet akár eltérő életmód, étkezési szokás miatt is, ebben szeretnénk egy kis segítséget nyújtani.

Kiskarácsony, zoom karácsony
Idén sok családban egészen biztosan más lesz a karácsony, mint eddig volt. Hogyan tehetnénk mégis kicsit személyesebbé azok számára, akikkel nem találkozhatunk? Segítünk.

Közeledik a karácsony: a Jézuskával mi legyen?
Az én gyerekkorom jelentős része azzal telt, hogy kényszeresen hittem, vagyis a végén már csak hinni akartam a Jézuskában, a következő részében pedig feldolgoztam, hogy nem létezik.

Ajándékötletek karácsonyra: bögrén és zoknin túl
Mindig hatalmas fejtörést okoz az embereknek, hogy mégis mivel lepjék meg a számukra fontos embereket.

Csináld magad adventi kalendárium ötletek
A legjobb időszak az évben, amikor december 1-jén kinyithatjuk első ablakát az adventi kalendáriumnak, és ezt követően egészen 23 napig minden nap vár minket egy

„Néha egy atyai pofon nem árt” – a fizikai fegyelmezés hatása a gyerekekre
Hányszor lehet hallani a címben említett mondatot, akár egy családon belül, vagy csak filmekben, sorozatokban. Pedig a valóság az, hogy olykor nagyon is árthat a

Ismerd fel és tegyél ellene – az Unicef gyermekvédelmi kampánya
Ma, november 20-án van a Gyermekek Világnapja. 31 évvel ezelőtt ezen a napon fogadták el az ENSZ gyermekjogi egyezményét, ami azóta is garantálja a gyerekek

Anyaként online – mi áll a rengeteg, tökéletes babafotó mögött?
Szerintem neked is van legalább egy olyan anya ismerősöd, aki gyermeke születése óta majdnem minden nap megoszt egy képet. Legyen szó mérföldkövekről a bébi életében,

Sharenting – szülőként az online térben
A sharenting kifejezést a The Wall Street Journal fogalmazta meg először. Jelentése az angol „share” és „parenting”, vagyis a megosztás és a szülőség szavakból áll

Ismerd fel, és tegyél ellene – gyermekbántalmazás elleni kampányt indított az UNICEF Magyarország
A magyarok 38%-a szerint egy pofontól nem lesz baja a gyereknek. Ismerd fel, és tegyél ellene címmel gyermekbántalmazás elleni kampányt indított az UNICEF Magyarország, az akcióhoz

Gyermekvállalás: fiatalon vagy idősebben?
Ma már nem túl meglepő, ha valaki bőven 30 év felett vagy akár 40 éves is elmúlik, mire eljut a gyermekvállalásig. Ennek számos oka van,

Halottak napja kisgyerekkel
A Mindenszentek és halottak napja hazánkban egyet jelent valami szomorú és lehangoló ünneppel, amikor koszorút veszünk és gyertyát gyújtunk a szeretteink sírján. Én gyerekként ezt

Egyszerű csináld-magad jelmezek gyerekeknek Halloweenre
Már csak egy hét van Halloweenig, és ha a te gyereked is pont annyira meg van veszve ezért az ünnepért, mint én általános iskolás koromban,

Mennyire lehet befolyásolni a gyerekeket? – Meseország Mindenkié margójára
Nem tisztem megítélni a nemrég nagy port kavart könyvdarálós esetet, és a politikust sem, aki ezt véghez vitte. Már csak azért sem, mert ez a

Iskolai bántalmazás- Mogyorósi Rebeka, pszichológussal kerestük a megoldást
A gyerekek közötti bántalmazás sajnos egy olyan dolog, amivel szinte mindannyian találkoztunk már óvodai, vagy iskolai keretek között. Voltunk áldozatok, vagy bántalmazók, vagy egyszerűen csak

Valóban veszélyesek a videójátékok?
Ha valaki azt várja ettől a cikktől, hogy lehurrogja a videójátékokat, és azt fogjuk taglalni, hogy hogyan csinál kis pszichopatákat a gyerekinkből, az csalódni fog.

Hogyan vegyem rá a gyerekemet az olvasásra
Vannak igazán könyvmoly gyerekek, én is közéjük tartoztam, a kötelező olvasmányok mellett is sokat olvastam. Nagyon szerettem az általános iskolás könyvtárat, aminek gyakori vendége voltam,

Ki tanuljon a gyerekkel iskolán kívül?
Minden gyerek életében – ahogy régen gyerekként nekünk is – vannak azok a tantárgyak, amiket kifejezetten szeretnek, és könnyen megtanulják az azzal kapcsolatosokat, de vannak

Hogyan beszélgess őszintén a gyerekkel
„Nem a te dolgod”, „Ahhoz te még kicsi vagy”, „Úgysem értenéd”. Ismerősek ezek a mondatok? Sokszor megkaptad ezt, amikor a felnőttek dolgába akartad ütni az