fbpx

Értekezés a spiritualitásról

Spiritualitás… sokaknak misztikus, másoknak kézzelfogható. Van, akit a hideg ráz ki a szó hallatán, van akit megnyugtat. Ahányan vagyunk, annyifélét gondolunk róla, ahogyan az e havi téma nagyköveteinek tollából is olvashattuk.

Tovább olvasok »
Sadhguru

Spirituális vezetőink: Sadhguru 

Sadhguru, azaz civil nevén Jagadish Vasudev indiai guru immáron 40 éve oktat jógát, és munkálkodik a spiritualitás jegyében. Hazájában több kitüntetést is elnyert a társadalmi jóléthez való hozzájárulásáért.

Tovább olvasok »
újságíró

Egy újságíró vallomásai

Biztosan te is olvasol legalább egy cikket egy nap. De belegondoltál már abba, hogy milyen érzés az újság másik oldalán lenni? Elmesélem, milyen gondolatok kavarognak bennem az írás kapcsán.

Tovább olvasok »
trailbeaker

TRAILBREAKER: az első, aki utat vág

„Trailbreaker”- ezt mondják szános berkekben az elsőre, aki utat vág a friss hóban. Én 2019 szeptemberében elindultam kiásni a magam útját, melyet csak remélni tudtam (tudok), hogy elvezet valahová, hogy közelebb jutok ahhoz a Judithoz, akinek születtem, és aki a lelkem mélyén él. Ahhoz az emberhez, aki valójában én vagyok.

Tovább olvasok »
szabad

Úton egy szabadabb élet felé

Mindannyian vágyunk a szabadság élményére, sőt egy igazi szabad életre, ami nem csak átmeneti, hanem tartós. Azonban a szabadság fogalma, amit általában gondolunk róla és hozzá társítunk, ezáltal amire vágyunk: illúzió, mítosz. De milyen lehet a valódi szabadság?

Tovább olvasok »
el camino

El Camino a női oldalról

Egy külső-belső fájdalommal teli zarándokút lebilincselő történetét meséli el a cikk szerzője, Magasházi Virág, aki minden őszinteségével ír az El Camino útjáról. Ahogyan ő fogalmaz: eltérés a megszokottól – női életérzés koszosan, büdösen, szőrösen.

Tovább olvasok »
magány

Különös barát a magány

Még nyáron lapozgattam Az elveszett lélek című könyvet, amit egyik barátnőm polcáról emeltem le. A történet egy folyton utazó üzletemberről szólt, aki miután a következő idegen országban ébredt, belenézett a tükörbe, és nem emlékezett arra, hogy ki ő.

Tovább olvasok »
értékel

Rami évet értékel

Tudom, most biztos te is legyintettél egyet, hogy már megint egy évértékelő, tele unalmas gondolatokkal. Mégis fontosnak tartom a visszatekintést személyes és üzleti életben egyaránt. Akit érdekel a magazin, meg esetleg kicsit én is, neki jó olvasást.

Tovább olvasok »
régi

Miért hiányzik a régi?

Őszintén nem gondoltam volna pár évvel ezelőtt, hogy ennyire hektikus lesz az egészen addig kiszámítható életem. Pár hónapja még Norvégiára készültem teljes gőzzel, most pedig már Németország egy gyönyörű részén kezdeném újra a nem is tudom éppen merre tartó életemet.

Tovább olvasok »
ajándék

5 tipp szülőknek a karácsonyi ajándék kiválasztásához

Az ajándékozás a feltétel nélküli szeretet kifejezőeszköze, éppen ezért a szülők számára gyakran fejfájást okozhat, mit tegyenek a fa alá, ami méltóképp kifejezi ezt az érzést. A Mindennapi Pszichológia Magazin (MIPSZI) főszerkesztője, dr. Tárnok Zsanett klinikai szakpszichológus az alábbiakban öt tippet ad ehhez.

Tovább olvasok »
béke, meditáció

Lelked éke a benned élő béke, éltesd

Különösen fontos és meghatározó számomra a relaxációval, meditációval és képekkel, szimbólumokkal való találkozás. A fentiek nem csupán módszerek, hanem támogatók, melyek a legfontosabb felismeréseimet, fejlődésemet és látásmódomat inspirálták a maguk szelíd és szeretetteljes módján.

Tovább olvasok »
felelősség

Miért nehéz a felelősségvállalás?

Folyton kibújnál a felelősség alól? A döntéshelyzet gondolatától is kiráz a hideg? Azt mondják, a felnőttség egyik alapfeltétele, hogy felelősséget vállalunk a döntéseinkért, sőt, akár másokért is. De miért ilyen nehéz ide eljutni?

Tovább olvasok »
elengedés

Elengedés nélkül nincs változás

Az elengedést gyakran a gyásszal hozzuk párhuzamba. A gyászt pedig a halállal, szeretteink elvesztésével. Ennek ellenére ez egy sokkal szerteágazóbb jelenség. Más oldalról megközelítve, beépítve a mindennapjainkba pozitív kicsengése is lehet.

Tovább olvasok »

Kihívások esszenciája 2. rész

Február óta Európa és Norvégia északi csücskében dolgoztam, egy kempingben, először még csak két – három órát alamizsnáért (hozzátéve, hogy ez egyenlő volt az otthoni jogászi, 8 órás béremmel), aztán májustól már teljes állásban.

Tovább olvasok »
vági zsolt

Csendben születik az élet

Van egy varázsa, ahogy az évkör az őszbe vált. Nem csak látom a sietősen sárguló leveleken, a levegő színén, hanem érzem. Mikor ezt az írást elkezdtem, még nem láttam, hogy a Kollektív Magazinnál a ‘Kihívások’ lesz a szeptemberi téma. Mintha a szerkesztőség is érezné, hogy van ebben a váltásban egy kihívás. Igaz, mindegyikben van.

Tovább olvasok »
meditáció

Meditációval járó kihívásaim

Ismét elvégeztem egy 40 napos kundalíni jóga meditációt. Nem volt egyszerű a témája, így a hozadéka sem. Cikkemben megosztom veletek a tapasztalataimat, tanulságaimat, amikkel bátorítanálak titeket is erre a fajta kikapcsolódásra.

Tovább olvasok »
túlgondolás

Krónikus túlgondolás – a fejünkben élő démonok

Érezted már úgy, hogy nem tudod leállítani a gondolataidat, és addig visznek téged egy spirálban, míg teljesen kétségbeesel? Legyen szó múltbéli, vagy a jövőben még meg se történt dolgokról, te minden forgatókönyvet lejátszottál a fejedben, és a legtöbbnek negatív kimenetele volt.

Tovább olvasok »
évszakváltás

Az őszi évszakváltás hatása a testre és a lélekre

Van, akinek jó hír, valaki pedig a gondolattól is elsírja magát, de a tény az tény, mindjárt ősz van. A forró -néha túl forró- napok, a nyaralás, a napbarnított bőr lassan a múlté lesz és átveszi a helyét valami más. De mégis milyen hatással van ránk, a lelkünkre az évszakváltás?

Tovább olvasok »
mosoly

A mosoly ereje

A mosolygásról mindenkinek a jókedv, boldogság, idill jut eszébe. Nem meglepő, hogy számtalan pszichére gyakorolt jótékony hatást tulajdonítottak neki! De nem a gúnyos, másokat kinevető, hanem az őszinte mosolyról van szó. Próbáld ki te is!

Tovább olvasok »
horrorfilm

Miért szeretjük a horrorfilmeket?

Szapora pulzus, gyors szívverés, folyamatos szorongás a gyomorban, álmatlan éjszakák, nyugtalanság. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, aggódnunk kellene, pedig egy jó horrorfilm megnézése közben ugyanez történik. Vajon miért rajongunk annyira a horrorfilmekért?

Tovább olvasok »
terápia

Tanácsok, ha belevágnál a terápiába

Pszichológushoz menni hatalmas elhatározás, ami sok-sok bátorságot igényel. Hiszen egy teljesen idegen embert fogsz olyan közel engedni magadhoz, mint talán még soha, senkit. Viszont egy év terápia után állítom, az egyik legjobb döntés, amit az ember meghozhat.

Tovább olvasok »
karma, újjászületés

Karma és újjászületés

Bár a nyugati felfogásban is egyre elterjedtebb a karma szó használata, mégis sokszor nem tiszta, hogy mit is jelent valójában. Sokan azt gondolják, hogy kizárólag a következő életünkre van hatással, azon belül pedig csak büntetésről vagy jutalmazásról szól.

Tovább olvasok »
nem várt gyermek

A nem várt gyermek lelkivilága

Adódnak helyzetek az életben, mikor a fogantatást követően a két szülő elgondolkodik rajta, vajon biztosan a megfelelő pillanatban érkezik-e gyermekük. És hiába döntenek úgy, hogy megtartják, a gondolataik fonala beépül a baba tudatába.

Tovább olvasok »
szorongás

Mi az a szorongás, és milyen tünetekkel jár?

Stresszes szituációt szinte mindenki, kivétel nélkül átél legalább életében egyszer. Ismerjük az ehhez kapcsolódó érzéseket, fizikai tüneteket. A szorongás sokszor ehhez hasonló módon jelenik meg, ám forrása más eredetű. A következőkben arra térünk ki, hogyan ismerhetjük fel jeleit.

Tovább olvasok »
gyász, filmajánló

Filmajánló gyász feldolgozására

Rendhagyó ajánlóval érkeztem. A mai cikkemben olyan filmeket hoztam, melyek komolyabb vagy épp vidámabb hangvételüknek köszönhetően segíthetik megérteni a halált, és annak feldolgozásának menetét. De akár inspirálhatnak minket vagy épp visszaadhatják életünkbe a reményt.

Tovább olvasok »
kedvesség

Kedvesség, átok a neved!

„Már megint hagytam magam. Megint túl kedves voltam, és emiatt megint én szívok, pedig már ezerszer megfogadtam, hogy többet nem leszek túl kedves, sőt, kedves sem akarok már egyáltalán lenni. Pláne nem külföldön.”

Tovább olvasok »
szabadság

Fojtogató szabadság

A mögöttünk álló hét utolsó napján, amit egyébként még Isten is pihenéssel töltött anno, valami beakadt. Úgy a 37682-ik megtett lépésszámom környékén, cirka 60 ledolgozott és 10 leedzett óra, meg persze 1 megírt (nem mellesleg első körben visszadobott) cikk után egyszer csak úgy éreztem, felrobbanok.

Tovább olvasok »
összehasonlít

Miért hasonlítjuk mindig másokhoz magunkat?

Pár héttel ezelőttig képes voltam órákig pörgetni a social média oldalakat és csorgatni a nyálam bizonyos influenszerek élete után. Közben persze megkerestem benne az egyetlen számomra negatívumot, és abba kapaszkodtam, hogy emiatt megéri nem ő lenni.

Tovább olvasok »
olvasás

Az olvasás jótékony hatásai-elő a könyvekkel

Én azon típusú emberek közé tartozom, akik már alig várták kiskorukban is, hogy végre megtanuljanak olvasni és egyedül is bújhassák a Vackort. Azóta ez mit sem változott, csupán az ízlésem lett talán kicsit kifinomultabb. Tudtátok, hogy az olvasásnak számos jótékony hatása van? Nézzük melyek azok!

Tovább olvasok »
újrakezdés

Útmutató az újrakezdéshez

Legtöbbünk számára olyan lehetett az elmúlt bő másfél év, mint Ozzy Osbourn-nak a komplett 90-es évek. Teljesen kimaradt. Mindez már a múlt, előttünk azonban a nyitás nyomán egyre bővülő lehetőségekkel tűzdelt jövő.

Tovább olvasok »
gyerek

Lélekben felkészülni a gyerekre

Egyesek szerint ez képtelenség, és részben talán igazuk is van, hiszen először kézben tartani a gyermekedet olyan érzés lehet, amire nincsen recept. És arra se, ami utána következik. De azért vannak olyan részletek, amikre mégiscsak lehet készülni.

Tovább olvasok »
ego

Az ego: ellenség vagy védőfal?

Gyakran halljuk, hogy az egót le kell győzni, fel kell oldani, mert hátráltat bennünket. De akkor minek van egyáltalán? Arra kerestem a választ, vajon tényleg ennyire szörnyű az egonk vagy ez csak alaptalan riogatás?

Tovább olvasok »
motiválatlan

Mi tesz minket üressé, motiválatlanná?

Elmehetsz sétálni, kirándulni, aludhatsz eleget, körbe veheted magad barátokkal, de amíg nem tudod, hogy mi okozza motivációd hiányát, addig ezek nem fognak segíteni. Ennél sokkal mélyebb akadályokról van szó, ami van, hogy a tudat alatt zajlik.

Tovább olvasok »
sztereotípia

Férfi sztereotípiák, amiket kikérek magamnak

„Csinálhatnánk azt, hogy te női, én pedig férfi napot tartok, és akkor vakulásig döglődhetnék a kanapén a képzelt tökeimet vakarászva.” – Ez volt barátnőm első felvetése, mikor közöltem vele, hogy egy cikk kedvéért kipróbálom, milyen megpróbáltatásokkal jár egy átlagos nő átlagos napja.

Tovább olvasok »
online

Az online tér hatása a személyiségre

Sokszor beszélünk arról, hogy hogyan védjük meg a gyerekeket az online tér behatásaitól. Nehéz terep, hiszen ez még a legtöbb szülő számára is új. Azonban kevéssé foglalkozunk azzal, hogy ránk, felnőttekre milyen hatást gyakorol az online világban való létezés: mennyire alakul át a személyiségünk az arctalanságtól?

Tovább olvasok »
nő

Egy nő átlagos napja férfi szemmel

A gyengébbik nem tiszteletére szervezett tematikus hónapunk egyik záróakkordjaként megkíséreltem beváltani titkon minden férfi magassarkú cipők viselésével, szoknyák hordásával és szebbnél-szebb sminkek felvitelével kapcsolatos álmát.

Tovább olvasok »
döntés

Döntéseink pszichológiája

Pár évvel ezelőtt egy Szilvási Lajos könyvből ragadt meg bennem az a mondatrész, ami leegyszerűsítve úgy szólt, hogy „minden döntésünket vállalnunk kell”. Sokat gondolkodom azóta is ezen a mondaton, mert bár most könnyű volt legépelni, mégis mekkora súlya van.

Tovább olvasok »
halogatás

A halogatás pszichológiája

Talán mindenki számára ismerős fogalom a halogatás, hiszen életünk során egyszer biztosan tapasztaljuk az érzést, hogy valamit meg kellene csinálnunk, mégis tologatjuk. Utánajártunk mi áll e mögött, és hogyan változtathatunk rajta.

Tovább olvasok »
újrakezdés

Az én újrakezdéseim: storytime

A január mindig valami újról szól: most lefogyok, egészségesebb leszek, párt találok. Egyszóval újrakezdem az életem. Mintha a decemberi és a januári énünk ég és föld lenne. Én is sokszor fogadkoztam, és hittem innentől minden más lesz. De lehet egycsapásra változni?

Tovább olvasok »
szakítás után

Új Én – Újrakezdés szakítás után

Az új év számos meglepetést tartogathat. És bár a közösségi média azt sugallhatja, hogy minden karácsonyfa alá eljegyzési gyűrűt vagy kisbabát hozott a Jézuska, a Facebook saját felmérése szerint, az ünnepek előtt és alatt szakít a legtöbb pár.

Tovább olvasok »
fogadalmak

Hogyan tegyünk újévi fogadalmakat

Az újesztendő mindig valamiféle reménnyel tölt el minket, és december vége felé közeledve egyre többet hajtogatjuk, hogy „majd jövőre elkezdem ezt” vagy éppen „befejezem azt”. Aztán sokszor mégsem történik meg mindez. Utánajártunk, hogyan érdemes fogadalmakat tenni.

Tovább olvasok »
ünnepek utáni depresszió

Ünnepek utáni depresszió okai és megoldások

Sokan egész évben erre a három napra várunk, ami aztán olyan gyorsan eltelik, mint egy pillanat. Számos szakirodalomban ismertetett ténnyel tudjuk alátámasztani az ünnepek utáni depressziót, amiket most mi is sorra vettünk a lehetséges megoldásokkal együtt.

Tovább olvasok »