Elmesélem, hogyan találtam meg a problémám forrását.
Az én történetem
Világéletemben az egészséges emberek közé soroltam magam. Az allergián és a gyerekkori asztmán kívül, szerencsére, sose kellett komolyabban orvoshoz járjak. Persze, mint minden ember én is voltam beteg, kaptam a tünetekre gyógyszert, és sikeresen átvészeltem azt az időszakot. Egészen az első jel megjelenéséig. Erősen lebetegedtem, emiatt este bevettem egy fájdalomcsillapítót, ami miatt reggelre a nyelvem nem fért el a számban. Egy hónap múlva, meghűlés miatt próbáltam kezelni magam gyógyszerrel, aminek a vége egy igen csúnya szájdagadás lett. Ezek után rendszeressé váltak a testemen különböző méretű piros foltok, úgynevezett ödémásodások, csalánkiütések.
Segítségemre volt a háziorvosom, konzultáltam belgyógyásszal, vizsgálatok hadán estem át, sajnos eredménytelenül. Súlyosabb esetnél a kórház sürgősségi osztályán kötöttem ki, ahol tüneti kezeléseket kaptam, de a konkrét okra senki nem jött rá. Egy fontos dologra azonban figyelmes lettem: ha hirtelen nagyobb stressz ért, vagy tartósan izgatott állapotba kerültem, a foltok azonnal megjelentek rajtam, rosszabb esetben bedagadt a torkom.
Több mint két év kutatás után, szinte beletörődtem ebbe az állapotba, ami sokszor megnehezítette az életemet, hiszen nem szívesen mentem emberek közé bedagadt, eltorzult arccal, vagy vörös foltos testtel.
Majd a kisfiam születése után, a televízióban figyelmes lettem egy riportra, ahol elhangzott az a fogalom, hogy hisztamin intolerancia.
Mi is az a hisztamin intolerancia
Szakoldalakon, általában, ki van emelve, hogy a hisztamin intolerancia nem maga a betegség, hanem bizonyos problémákra adott válasz a szervezetben.
Hisztamint termel a szervezetünk normális esetben. Ugyanis ez egy olyan életfontosságú hormon, ami szinte mindenre hatással van a szervezetünkben. Ezt a hormont a szervezetünknek bontania kell, amihez különböző enzimekre és mikró tápanyagokra van szüksége. Ha a bontáshoz szükséges anyagokból hiányzik valamelyik, a hisztamin túltermelődik a szervezetben.
Hisztamin intoleranciának nevezett tünetegyüttes hátterében húzódhat még a hízósejtek túlzott aktivitása, vagy gyulladt bélfal.
A következő tényezők is lehetnek kiváltó okok: emésztőenzim hiány, káros baktériumok felhalmozódása a bélrendszerben, hiányos étrend, gyenge immunológiai problémák, B12-vitamin, folsav, magnézium vagy D-vitamin hiány.
Milyen tüneteket válthat ki a hisztamin intolerancia?
Hisztamin intolerancia, más néven hisztaminózis, egyéntől függően, más-más tünetekkel mutatkozik meg.
A tünetek között emésztőrendszeri problémák lehetnek jelen, mint például a puffadás, reflux, gyomorgörcsök, hasmenés. Okozhat bőrünkön erős tüneteket: csalánkiütés, ekcéma, lokális ödéma – mint legtöbbször az én esetemben. Súlyosabb esetekben szív- és érrendszeri problémák, pszichés tünetek és allergológiai, immunológiai tünetek is előfordulhatnak.
Ezen tünetek egyike sem kellemes, sőt kifejezetten kellemetlen, és fájdalmas.
Mik válthatják ki a hisztamin túltermelést a szervezetben?
Az orvosoknál szinte mindig megkaptam a következő kérdést: “A tünetek előtt evett-e valamit, ami kiválthatta a kipirosodást/torokdagadást, allergiás-e bizonyos élelmiszerekre?” A válaszom mindig ugyanaz volt: sosem vettem észre összefüggést az ételek és a tünetek megjelenése között. Sőt, sokáig semmilyen összefüggés nem volt, amit az orvosoknak mondhattam volna.
Aztán feltűnt, hogy mikor a munkában nagyobb a stressz és a nyomás, előjönnek a csalánkiütés szerű foltok a testemen, vagy ha takarításhoz magas klórtartalmú vegyszert használok, a kezemen szinte azonnal megjelennek a piros felpuffadt foltok, bedagad a kezem és a lábam. De rájöttem, hogy bizonyos hatóanyag tartalmú fájdalomcsillapítók is erős allergiás tüneteket okoznak, nálam innen indult minden.
Ahogy írtam, a tünetek, de az azokat kiváltó okok is eltérőek lehetnek mindenkinél. Van, akinél a magas hisztamin tartalmú ételek, vagy gyógyszerek váltanak ki hisztaminózist, másoknál pedig vegyszerek, vagy a magas stressz, ami gondokat okoz.
Szakemberek szerint az étrendünk megváltoztatása – gondolok itt a magasabb hisztamin tartalmú ételek kiiktatására -, csak rövidebb ideig szünteti meg ezt a kellemetlen állapotot.
Ha az itt leírtak alapján elképzelhetőnek tartod, hogy neked is hisztamin intoleranciád van, mindenképpen keress fel egy szakembert! Ezek a tünetek enyhíthetőek, sőt sok esetben el is mulaszthatók. A megfelelő helyen meg fogod kapni azt a segítséget, mellyel az emésztő- és immunrendszered újra a megfelelő egyensúlyba kerül, valamint a mikrotápanyag hiány is kezelve lesz.
Bővebben a hisztamin intoleranciáról itt olvashatsz.