Fizetett együttműködés
Fő a biztonság!
Műszaki ellenőrzés
Mielőtt útnak indulnánk, nézessük át az autót műszakilag is! Lehet, hogy rendszeresen használjuk a hétköznapokban, azonban nem árt egy alapos átvizsgálás. Jól belerondíthat a nyaralásba, ha útközben megy tönkre valami benne. A gumikat mindenképp vizsgáltassuk át: centrírozás, nyomás ellenőrzés és persze az évszaknak megfelelő gumival induljunk útnak. Ha télen utaznánk, legyen nálunk hólánc is.
Vezessünk váltva, iktassunk be pihenőket!
A hosszú vezetés amellett hogy fárasztó, még monoton is egy idő után, ezért érdemes felváltva vezetni vagy legalább rövidebb pihenőket beiktatni. Bár az újabb autók ülései és háttámlái már nagyon kényelmesek, a végtagoknak és a vérkeringésnek semmiképp nem tesz jót a sok ülés. Amikor megállunk, sétáljunk kicsit, tornáztassuk, nyújtsuk meg a karunkat, lábunkat és az elgémberedett nyakunkat. A mozgás és a friss levegő mindenképpen hasznos, akkor is, ha úgy érezzük, kezdjük elveszíteni a figyelmünket.
Ülésbeállítás
Az autós oktatók szerint inkább rendesen üljünk, mint kényelmesen. Persze a kettő nem feltétlenül zárja ki egymást, azonban egy félig fekvő pozícióval semmiképpen sem éri meg kockáztatni a saját, illetve az utasaink biztonságát. Fekve nem lehet kilátni, ahogy nyújtott karral sem kormányozni, ráadásul nyújtott lábbal a pedálokat sem lehet nyomni. Az üléstámla, amennyire hátunk, derekunk bírja, legyen függőlegeshez közeli állásban. Fontos, hogy a karunk és lábunk is legyen enyhén behajlítva, még akkor is, amikor kinyomjuk a pedálokat. Ha lehet, akkor állítsuk az ülésmagasságot is. Ez akkor van jól beállítva, ha a térdünk és a csípőnk nagyjából egy magasságban van. Használhatunk ülőpárnát is a megfelelő magasság eléréséhez.
Ha az üléstámla domborulata nem támasztja eléggé a derekunkat, vásárolhatunk külön az ülésre szerelhető deréktámlát is. Fejtámla esetén is kaphatók már ilyen kiegészítők. Arra figyeljünk, hogy ne a nyakunkat támassza, hanem a fejünk mögött legyen.
A sofőrön kívül a többi utas számára is hasznos lehet a nyakpárna. Jól jöhet, ha épp aludnának kicsit az út alatt és segít, hogy ne merevedjen el a válluk. Több formában is kaphatóak, U-alak, csont formájú vagy épp szögletes.
Ha gyerekekkel utazunk, szerezzünk be kényelmes és puha ülésmagasítót. Az, ami a rövidebb távokra elmegy, egy több órás útnál bizony már nagyon kényelmetlenné válhat.
Útvonaltervezés
Szerencsére már nem kell egy hatalmas Európa térképet hajtogatni, forgatni, hogy a helyes irányba haladjunk. Az útvonaltervezők korában egyszerűen rákereshetünk a hozzánk legközelebbi benzinkútra vagy akár be is tervezhetjük az útvonal kijelölésekor. Ha viszont eddig nem volt az autóban telefontartónk, az utazásra érdemes beszerezni, így sokkal kényelmesebb és biztonságosabb a navigációt figyelemmel kísérni annak, aki vezet.
Árnyékoló
A jó minőségű napszemüveg elengedhetetlen a vezetéshez. Emellett azonban nem árt, ha árnyékolókat is felszerelünk az ablaküvegre. A hosszú út során rendkívül kellemetlen tud lenni, amikor órákon át tűzi a nap a karunkat, arcunkat, ráadásul az üvegen keresztül. Az árnyékolók segíthetnek abban is, hogy kevésbé forrósodjon át az utastér.
Kényelem extrákkal!
A csomagtartó és az utastér befogadóképessége bizony véges. Ráadásul az utastérben kényelmetlen és balesetveszélyes is, ha egymás hegyén-hátán vannak még a hátizsákok, kisbőröndök. Szereljünk fel tetőcsomagtartót, akár tetőboxot, amelybe a kisebb csomagokat tudjuk pakolni. Utóbbit akár bérelhetjük is.
Időnként jó, ha beiktatunk rövidebb pihenőket, de ha azért kell percenként megállni, mert valami a csomagtartóban maradt, az elég bosszantóvá tud válni. Szerezzünk be az üléstámlára akasztható rendszerezőket, ha eddig még nem volt az autóban. Ide bekészíthetünk inni és ennivalót, zsebkendőt. Ráadásul kézközelben tarthatjuk a töltőket is. Autós adapterrel akár több eszközt is tölthetünk egyszerre. De vihetünk magunkkal külső akksit is, amellyel ugyanúgy könnyen és gyorsan tölthetőek a mobileszközeink.
Ha gyerekekkel utazunk időnként egy vándorcirkusz se lenne elég ahhoz, hogy lekösse őket. Az ülés hátára szerelhető tablettartóknak köszönhetően azonban néhány órára biztosan el tudjuk terelni a figyelmüket kedvenc meséikkel. A telefonokra és tabletekre érdemes beszerezni ütésálló tokokat, illetve fóliát, így a hirtelen kanyarokban sem baj, ha lecsúszik az ülésről vagy rálöttyen az üdítő.
Képek forrása: www.freepik.com