Meglepetés hosszabb távra
Gyerek esetében fontos a „kézzelfogható” ajándék, amely az adott pillanatban is nagy jelentőséggel bír számára, mosolyt, örömöt csal az arcára, hiszen a gyermekek késleltetési képessége még nem olyan fejlett, mint a felnőtteké. „Ugyanakkor érdemes tudni, hogy a nagyobb gyerekeket már jobban érdekli, hogy hosszabb távon mekkora értéket képvisel a kapott ajándék, legyen az pl. színházbérlet, utazás” – mondta el dr. Tárnok Zsanett.
Drágát vagy olcsót?
Aki ajándékot vásárol, sokszor azt gondolja, hogy a drágább ajándék nagyobb figyelmet sugall, de a gyerekek általában nem kapcsolják össze az árat a szeretet vagy a megbecsülés jelével. Esetükben maga az ajándék a legfontosabb.
Nem kell mindig egyediben gondolkozni
Téves gondolat, hogy a jó ajándékozó csak változatos és különleges ajándékot adhat. Olykor egyáltalán nem érdemes ragaszkodni az egyediséghez. Néha a gyermek olyasmire vágyik leginkább, amit a barátai is szeretnének, vagy ami sokaknak megvan, amit kortársai „menőnek” tartanak. „Különösen a kamaszok gyakran jobban értékelik azokat a dolgokat, amiket kifejezetten kérnek, mint a váratlan ajándékokat, ám ebben az esetben is érdemes megőrizni a meglepetés erejét” – tanácsolta a MIPSZI főszerkesztője.
A közös érdeklődés megkeresése
Érdemes abban a témakörben választani ajándékot, ami a szülőt és a gyereket egyaránt érdekli. A közös érdeklődés megkönnyíti a vásárlást, a meglepetés nagyobb valószínűséggel tetszik majd a gyermeknek is, ezek az ajándékok pedig hosszabb távon erősítik a közös élményeket és a kapcsolatot.
Nem érdemes túlgondolni az ajándékozást
Dr. Tárnok Zsanett szerint megnyugtató tény, és ezt számos kutatás is bizonyítja: ritkán fordul elő, hogy valaki igazán rossz ajándékot kap. Ennek az az oka, hogy valójában nem maga az ajándék, hanem az erőfeszítés számít. A gyerek értékeli, ha a szülő érezhetően időt és energiát fordított arra, hogy örömet szerezzen, és ez akkor is így van, ha egy kevésbé kívánatos ajándékot kapott.
Forrás: Molnár Ágnes, Astoria Agency