Ha még nem voltál Magyarország második legnagyobb tavánál, akkor azért, ha már voltál akkor pedig azért: egy biztos, ezt a helyet nem lehet megunni, és mindig akad valamilyen felfedezésre váró része. Mi most összeszedtünk nektek pár látványosságot, amelyet mindenképp érdemes megnézni, ha a Tisza-tó felé veszitek az irányt.
- Kétkeréken a Tisza-tó körül
A Balatonon túl is van ám élet! Még ha mi is nagyon szeretjük azt, meg kell hagyni, a Tisza-tavat körbebringázni is legalább olyan nagy élmény, mint a magyar tengert. Főleg kezdőknek ajánljuk, hiszen ez könnyebb terep. Laza tempóval is belefér a rengeteg látnivaló, és számos szuper és ingyenes strandon is megtudunk állni megmártózni, mint például a sarudi, dinnyésháti vagy éppen a tiszafüredi. A biciklis út a tavat körbeölelő gáton fut keresztül: elképesztő az egész tó aurája, a természet közelsége, ráadásul családok is könnyedén teljesíthetik a távot, nem kell hozzá triatlonistának lenni.
- Az elsüllyedt falu
Szeretitek a rejtélyeket? Akkor Tiszahalász, az egykori Árpád-kori kis falú története biztos érdekes lesz számotokra. Az 1876-ban kiöntött Tiszta 23 másik településsel együtt pusztította el ezt a kis települést. Az itt élő emberek szerencsére megmenekültek, a falu viszont megsemmisült, a maga 800 éves történelmével. Azonban egy kalandos túra keretein belül, felfedezhetjük a kis település maradványait, és közben a természetben is gyönyörködhetünk. Utunk, akárcsak a mesében, Óhalászi-Holt Tiszán át vezet, egy csodás tündérrózsa mezőn keresztül. Egy kilátóról pedig az egész virágzó egykori falu megmaradt romjaira láthatunk rá.
- Erdőteleki Arborétum
Az itt található gyűjtemény közel 700 különböző növényfajt sorakoztat fel, köztük igazi ritkaságokat is. Már a bejáratnál megbizonyosodhatunk róla, hogy jó helyre érkeztünk: hatalmas termetű krími hársfa, észak-amerikai vörös tölgy és vadgesztenye fogadja a látogatót. Ne hagyjátok ki a lassan növő tiszafákat sem, amelyeknek termése nem piros, hanem sárga. Ha pedig a legekről van szó, akkor itt találhatjuk az ország legnagyobb kúszóbokrát is, a 90 m-re elnyúló kúszó borókát. Egy szó, mint száz, itt igazi természeti csodákat láthatunk, és a gyerekeket is érdemes elhozni ide, itt biztos még érdekesebb lesz a környezet és biológia óra kiegészítése.
- Kiskörei Hallépcső
Erre a helyre fokozottan igaz: a nyugalom szigete, amely még ökológiai szempontból is igen fontos. Szerepe nem merül ki abban, hogy látványosság; annak idején azért hozták létre, hogy biztosítsák a kapcsolatot a Tiszta-tó és a Tisza között. Ez egy másfél kilométer hosszú csatorna, ami 37 lépcsőből és zsilipből áll. Itt aztán csak mi és a természet vagyunk, a csobogó víz hangja pedig közismerten segíti a relaxációt, úgyhogy ha szeretnéd kisimítani az idegeidet, akkor ez egy szuper hely erre.
- Poroszlói Ökocentrum
Ez az egyik olyan pontja a listának, amit semmiképp sem szabad kihagyni. Ha eddig eszedbe se jutott, hogy mennyi csoda rejlik ebben a pici országban, akkor itt jócskán le fog esni az állad. Már az épület maga hasonlít egy templomra, megadva ezzel az alaphangulatot. Itt találjuk Európa legnagyobb édesvízi akváriumát, amelyben felfedezhetjük a Tiszta-tó és a Tisza szinte összes halfaját. De van itt bizony vidraetetés is, és a 7 méter magas kilátóból az egész Poroszlói-medencét beláthatod. A gyerekek, és valljuk be a felnőttek nagy örömére simogathatunk és láthatunk dámszarvast, de akad itt pelikán, rackajuh, de még aranysakál is. Ha testközelből akarjuk megismerni a tavat, akkor az ökocentrum kikötőjéből induló vízitúra kötelező program.