Aggteleki cseppkőbarlang
Szlovákiába is átnyúló, de javarészt hazánkban található Baradla Domica, évszázadok óta látogatott cseppkőbarlang. Teljes hosszúsága meghaladja a 25 km-t. 1995 óta az UNESCO Világörökség része. Természetes bejáratát egy már messziről észrevehető, fehér sziklafal tövében találjuk. Annak idején itt már a neolitikum embere is menedékre lelt. Nem hiába az egyik leglátogatottabb hely, ugyanis páratlan változatos színű és formájú cseppkövek váltják egymást. Túránk során a Csontváz teremben például barlangi medve maradványai és szerszámok mellett, emberi csontvázakat is láthatunk. A régészek szerint ezek a török idők alatt idemenekült és sajnálatosan éhen halt emberek maradványai. Ha tovább megyünk, a Hangversenyteremben találjuk magunkat, melynek misztikus hangulatát és káprázatos szépségét fény és hangjáték teszi teljessé. Ez sokszor koncerteknek is otthont ad.
Szemlő-hegyi-barlang, Budapest
Ez a barlang nem kíván különleges előkészületet, a közel 300 méternyi szakaszt utcai ruhában is bejárhatjuk. Gazdag és változatos földalatti világ, interaktív kiállítás, a felszínen pedig geológiai tansövény várja az elszánt túrázókat. Mivel ez a barlang is hévizes eredetű, így falait jócskán borítja a melegvízből kivált csodás borsókő, amelynek alakja egy karfiolra emlékeztethet minket. Ha asztmás vagy, esetleg más légúti betegséggel küzdesz, netán csak a városi port akarnád kiszellőztetni a tüdőből, ez a legmegfelelőbb hely számodra, ugyanis a nagyon tiszta, pormentes levegője kiválóan hat az emberre.
Csodabogyós-barlang, Balatonederics
A Csodabogyós-barlang Balatonedericstől nem messze, a Keszthelyi-hegység délkeleti részén nyílik, 1992 óta fokozottan védett. Magyarország tizenkettedik, a Dunántúl nyolcadik leghosszabb barlangja. Viszonylag könnyen bejárható, mégis látványos, ezért is ajánlják kezdőknek. Méretes és szemet gyönyörködtető formakincsek várnak itt minket.
Tapolcai-tavasbarlang
Ezt a helyszínt aligha kell bemutatni bárkinek, ez az egyik legnépszerűbb hazai barlangrendszer, mely csónakkal bejárható. A 3 kilométer hosszú barlang egy jól megvilágított, 200 méteres vízi szakasszal várja a kalandvágyókat. Hogy ez mindig csónakázható legyen, azt a Tapolca-patak mesterséges duzzasztásával érik el. A víz mélysége csupán 1 méter, hőmérséklete pedig kellemes 20 fok körüli. A barlangban is nagyjából 20 fok van, így ha nyáron érkezünk, erre készüljünk fel. A megfelelő világításnak köszönhetően, a vízben megcsodálhatjuk az itt egyedüli módon megélő halfajtát, a csetrit, avagy a fürge csellét.
Abaligeti-gyógybarlang
Ez a barlang kifejezetten híres formakincseiről, cseppköveiről, ami miatt érdemes meglátogatni. Az Abaligeti-barlangot egy meditációs túra keretein belül lehet felfedezni. A 97 %-os páratartalmú levegőnek és a benne található gyulladáscsökkentő kalcium-ionoknak köszönhetően a légúti, allergiás és asztmatikus betegségekben szenvedőknek kifejezetten hasznos lehet. Emellett híres még Denevér múzeumáról is, ahol jobban megismerhetjük ezeket az érdekes teremtményeket.
Borítókép: Pinterest