A japán cseresznyefa, más néven a sakura, a tavaszt és az újjászületést szimbolizálja. A hagyományok szerint, akire ráhullik virága, annak nagy szerencsében lesz része. Viszont rövid virágzása egyúttal az elmúlást is jelképezi, éppen ezért az életet dicsőítik ilyenkor a japánok. Mivel ez a virág a nemzeti jelképük is egyben, ezért az ország már évszázadok óta ünnepeli Hanami néven a tavasz rózsaszín hírnökét. Nézzük, hogy itthon hol tudjuk meglesni a virágzást.
Sárospatak
Sárospatakon a görög katolikus templom előtti sétányon borulnak virágba a japán cseresznyefák. Az itt található kis padokon leülve megcsodálhatjuk őket és elidőzhetünk társaságukban. Sárospatakon egyébként érdemes még ellátogatni a Megyeri tengerszemhez, amiről ebben a cikkben részletesebben olvashatsz.
Nagykörű
Nagykörű Szolnok mellett található, sokan úgy emlegetik, hogy ez Magyarország cseresznyéskertje. A virágzás idején a korábbi években ünnepségeket is tartott a község. Bár itt nem a japán cseresznyefa virágzik, hanem a gemersdorfi óriás, ami egyébként a legnépszerűbb cseresznyefajta. Viszont ebből rengeteg fa található a településen, a különbség csak annyi, hogy a japán fához képest nem rózsaszín, hanem fehér a virága. Érdemes ellátogatni ide is.
Budapest
Budapest utcáin sétálva elvétve találkozhatunk szintén japán cseresznyefákkal. A Budai oldalon a Feneketlen tónál a templom mellett, illetve a várban a Tóth Árpád sétányon gyönyörködhetünk bennük. Az ELTE kampusznál, a Petőfi híd felöli oldalon szintén van egy cseresznyéskert, továbbá Pesten az ELTE Füvészkert látogatható részeinél is találunk virágba borult fákat.
Japánkertek az országban
Ahol biztosan nem téveszthetünk el egy cseresznyefát sem, azok a japánkertek. Ezeket a japán kertészeti stílusban épült helyszíneket többek között a Margit-szigeten, illetve a zuglói Kövér Lajos utcában látogathatjuk meg. Utóbbi az ország első japánkertje. Ezeken kívül a Fővárosi Állat- és Növénykert is elkülönített egy részt a különlegességnek, viszont jelenleg az nincs nyitva. Aki Szentendrén jár, szintén találkozhat a keleti remekművel a Czóbel Park mellett, érdemes ezt is meglátogatni. A fővároson kívül pedig Szegeden és Nyíregyházán gyönyörködhetünk még bennük.
Fontos megjegyeznem, hogy az eltérő természeti adottságok miatt a különböző helyszíneken más időpontokban virágoznak a cseresznyefák. Ezért mindenképp informálódjunk széles körűen, mielőtt útra kelnénk.