Aktivizálja az agyat
Az olvasás mentálisan stimulál, vagyis mozgásban tartja az agyadat. Ez pedig lassíthatja vagy akár meg is akadályozhatja például az Alzheimer-kór és a demencia lefolyását. Hiszen ha belegondolunk, az agyunk is úgy működik, mint bármely más izom a testünkben: megfelelő gyakorlatokkal frissen és egészségesen tartható. Ráadásul az olvasás kevésbé fárasztó, mint a futás. Na, ugye!
Elősegíti a jobb alvást
Több kutatás is kitért arra, hogyha lefekvés előtt olvasunk -mondjuk telefonozás helyett- jobb minőségű alvásra számíthatunk. Ez nem csak felnőttek, de gyerekek, tinédzserek esetében is igaz. Sokkal pihentetőbb, hosszabb alvásra számíthatunk, ha nem a zajos és sokszor stresszes social mediat görgetjük esténként, hanem egy jó könyvvel dőlünk az ágyba.
Oldja a stresszt
Mindenki ismeri talán azt az érzést, amikor egy nehéz, fárasztó nap után nem is vágyunk másra, mint egy puha fotelre és a kedvenc könyvünkre. A folyamatos és magas stressz pedig mind a lelki, mind a testi egészségünkre káros. A kutatók szerint már egy 30 perces olvasás is jelentősen képes csökkenteni a vérnyomást, a szívritmust és a distresszt. Ezt a félórát pedig talán mindenki bele tudja illeszteni a napirendjébe.
Segít a depresszió leküzdésében
Persze, nem azt mondom, hogy az olvasás helyettesíti a szakszerű segítséget, de jó kiegészítője lehet annak. Számos kutatás mutatott rá arra, hogy például egy 12 hetes közös olvasás nagyban növelte a depresszióban szenvedők emocionális, szociális jóllétét. Hazánkban is egyre inkább kezd elterjedni az úgynevezett irodalomterápia, ami az írott szó erejével gyógyítja a pácienseket. Vagy például a meseterápia során segíthetünk a gyerekeknek megérteni és átérezni bizonyos helyzeteket, hogy a másik fél szempontjából is láthassanak egy adott szituációt. Ezzel is hozzájárulva a feldolgozás folyamatának könnyítéséhez.
Növeli a tudásod és a szókincsed
Minden egyes könnyvvel, te magad is több leszel. Legyen az tudományos, vagy éppen regény, esetleg vers, olyan új dolgot tudhatsz meg belőlük, ami által minden bizonnyal nő a tudásod. Egy új, és másfajta látásmódot ad, sőt, akár a személyiséged fejlődésében is segíthet egy-egy könyv elolvasása. Formálódik általuk az ízlésed, így egyre jobban képben leszel vele, ki is vagy te. Az pedig talán senki számára nem meglepő, hogy a sok szöveg olvasása bővíti a szókincsünket is. Tájékozottabb leszel és sokkal magabiztosabban fejezed majd ki magad idővel.
Fejleszti a memóriát
Ez a pont szorosan kapcsolódik az elsőhöz, hiszen ezzel is stimulálod az agyadat. Gondolj csak bele, főleg egy hosszabb könyv esetében, jó sok dologra kell emlékezned, hogy össze tud rakni a történetet a végére. Minden új, plusz információ növeli az agyi pályákat, és erősíti a régieket, ezzel pedig a rövid távú memóriát is.
Segít koncentrálni
Többek között ezért is érdemes már kiskortól szoktatni a gyerekeket a könyvekhez és az olvasáshoz. A napunk során ugyanis ezer fele van a fejünk, egyszerre csinálunk mindent, és elvész a fókusz. Egy könyv esetében viszont nagyon kell koncentrálni az olvasásra, a szövegre és, hogy értsük mi is történik. Ez pedig megedzi a koncentrációs képességünket és segít, hogy tudjunk figyelni.
Kreatívabbak leszünk
Ez talán szintén nem meglepő, de minél több és különfélébb dolgot olvasunk, annál könnyebben fog a mi képzeletünk is szárnyalni. Ráadásul egy könyv, a filmekkel ellentétben, nem mondja meg, hogy pontosan milyen a szereplő vagy a hely, ahol a történet játszódik. Ezek mind-mind ránk vannak bízva.