A napjainkban bevitt kalóriák 90%-a csak 15 féle termésből származik, a gabonapiac felborulása pedig máris komoly problémákat vet fel az élelmiszerellátás biztonságának kapcsán. Emellett az éghajlatváltozás növeli az úgynevezett élelmiszer-sokk kockázatát, vagyis amikor a szélsőséges időjárás miatt a termés tönkremegy, ami miatt az alapvető élelmiszerek ára világszerte gyorsan emelkedik.
“Több ezer ehető növényfaj létezik a világon, melyeket a különböző populációk fogyasztanak. Ezekkel találhatunk megoldást a jövő kihívásaira.” – mondta a Kew-i Botanikus Kert egyik kutatója, Dr. Sam Pirinon.
Nézzük, mik lehetnek a jövő ételei:
Pandamus
A pandamus, vagy más néven csavarpálma egy fa – melynek szobanövény változata az én otthonomban is fellelhető -, a Csendes-óceáni szigetek és a Fülöp-szigetek part menti területein található. A leveleit Dél-kelet Ázsia nagy részén már most is használják édes és sós ételek ízesítésére, míg ananászszerű gyümölcse nyersen vagy főzve is fogyasztható.
Dr. Marybel Soto Gomez, a Kew-i Botanikus Kert kutatója szerint a fa képes tolerálni a jelenlegi szélsőséges időjárást, ideértve a szárazságot vagy az erős szelet. Elmondása alapján a növény a klímatűrő tulajdonsága mellett tápláló is. Ha fenntarthatóan lehetne hasznosítani, anélkül, hogy a helyi lakosság erőforrásait kimerítenénk, a kutató érdemesnek találja szélesebb körben termeszteni.
Babok
A babok és a hüvelyesek a jövő táplálékai. Amellett, hogy olcsók, magas fehérje és B vitamin tartalommal rendelkeznek, továbbá képesek különböző környezethez alkalmazkodni, az óceánparttól kezdve a hegyek lejtőjén át szinte bárhol.
A világon egyébként 20 000 hüvelyes faj létezik, amiből az emberiség majdhogynem csak egy maréknyit hasznosít. Éppen ezért sokan úgy vélik, még több száz faj él a tudósok előtt felfedezetlenül.
A moramabab (Tylosema esculentum) Botswana, Namíbia és Dél-Afrika egyes részein már alapvető élelmiszer, ezeken a térségeken ezt a babot kukoricával megfőzik, vagy porrá őrlik, hogy zabkását, illetve kakaószerű italt készítsenek belőle.
Vadon élő gabonafélék
A fűfélék közé tartozó gabonafajták szintén változatosak. Több, mint 10 000 fajtájuk rengeteg lehetőséget kínálhat új élelmiszerek előállítására.
A fonio nevű tápláló afrikai gabonapelyhet például kuszkusz, zabkása és italok készítésére is használják. Helyi kultúrnövénynek termesztve elviseli a száraz körülményeket.
Hamis banán
A hamis banán, vagy más néven enset, a banán közeli rokona, viszont csak Etiópia egy részén hasznosítják.
A növény banánszerű termése nem alkalmas fogyasztásra, de keményítőt tartalmazó szára és gyökere fermentálható, illetve kenyér vagy zabkása készítésére alkalmas.
Tanulmányok szerint a banánhoz hasonló ételek körülbelül 100 millió ember táplálására lennének képesek az egyre jobban felmelegedő bolygón.
Forrás: BBC