Mi az az ösztrogén?
Ösztrogének alatt nem egy, hanem háromféle hormont értünk, amelyek a szervezetben képesek átalakulni egymásba. Az ösztrogének a szteroid hormonok közé tartozó vegyületek, amelyek a petefészekben, a méhlepényben és a herékben termelődnek. A kamaszkortól egészen az utolsó menstruációig termelik a petefészek tüszői. Többféle ösztrogénról is beszélhetünk és mennyiségük a ciklus különböző szakaszaiban eltérő.
Kislánykorban az ösztrogén emelkedésének köszönhetően kezd el nőni a mell, és szőrösödni a szeméremdomb és a hónalj. Felnőttkorban az ösztrogén hormonok folyamatosan hatnak a mellekre és a nemi szervekre. Az ösztrogénnek fontos szerepe van a csontok szilárdságának kialakulásában, ezért lép fel sokszor klimax után csontritkulás. Továbbá csökkentik a női szervezetben termelődő férfihormon mennyiségét.
A terhesség sem jöhetne létre, ha hiányoznának ezek a nélkülözhetetlen hormonok. Valamint a menstruáció szabályos működéséhez is fontos szereplő.
Kedvező és fontos hatása mellett azonban, ha úgynevezett ösztrogén-dominancia lép fel, az nagyban tudja befolyásolni a nők életét. Ez létrejöhet úgy, hogy az ösztrogén szint nő meg túlzottan, vagy a progeszteron szint csökken. Ebben az esetben fel tudja borítani a teljes ciklust, valamint peteérés nélküli ciklust is eredményezhet. Következménye lehet meddőség, vetélés, hajhullás, fejfájás, vizesedés, erős pms tünetek, hízás, alacsony libidó, szabálytalan ciklus, barnázás, PCOS, vagy depresszió.
Kezelésében az ösztrogén-hatású vegyszerek és ételek (pl. sok szója) mellőzésén kívül sokat segíthet a progeszteronpótlás, valamint az, hogy kivizsgáltatjuk, mi is okozza a zavart.
Mi az a progeszteron?
A progeszteron a progesztogéneknek nevezett hormonok közé tartozik. Ez a hormon a tüszőrepedés után a sárgatest működésével termelődik. Amennyiben nem következik be tüszőrepedés, nem képződik sárgatest, sem progeszteron.
A progeszteronnak fontos szerepe van a nőknél a megtermékenyítésben és a méhlepény létrehozásában, a terhesség létrejöttében. De ez felel részben a női menstruációs ciklus szabályozásáért is.
A progeszteron – amelyet időnként a terhesség hormonjának is neveznek – alapvető fontosságú a várandósság sikeres létrejöttében. A méhnyálkahártya a progeszteron hatására válik rá alkalmassá, hogy az embriókezdemény beágyazódhasson.
Ha a progeszteron és ösztrogén egyensúlya felborul, az testi és lelki szinten is megmutatkozik, ezért érdemes figyelni a jelekre.