Több mint 60 “szellemnyom” került elő, amelyek arra engednek következtetni, hogy Új-Mexikóban már 23-24 ezer évvel ezelőtt is áthaladhattak emberek. A nyomok arról kapták nevüket, hogy a semmiből jelentek meg, majd el is tűntek a tájon.
Ha ez igaz, akkor ezek a foszíliák lehetnek a bizonyítékok arra, hogy Amerikában az utolsó jégkorszak csúcspontján, vagyis 21 500 évvel ezelőtt is éltek emberek.
Az, hogyogy mikor érkeztek először emberek Amerikába, erősen vitatott. A tudósok eddig úgy gondolták, hogy a Bering szárazföldi hídon – amely Ázsiát Észak-Amerikával kötötte össze nagyjából 13 ezer évvel ezelőtt, még a hatalmas jégtakaró olvadása előtt – utaztak át emberek. De számos új felfedezés bizonyítja azt, amit Észak- és Dél-Amerikában találtak: köztükközel 30 ezer éves állati csontok egy mexikói barlangban, illetve kőeszközök vagyis hogy az emberek már korábban jelen voltak.
A tudósok egyébként több módszerrel is elemezték az említett lábnyomokat, többek között például a bennük található vízinövények radiokarbonos kormeghatározásával. Azonban néhány kutató még nincs teljesen meggyőzve a lábnyomok korát illetően, és más módszerek bevetését is sürgeti. Amennyiben ez a tény valós, akkor az azt is mutatja, hogy az emberek milyen jól képesek alkalmazkodni különböző globális változásokhoz, legyenek azok bármennyire extrémek.
Az antropológusok tovább kutatják a rejtélyes lábnyomokat, amelyek olyan módon köthetnek minket össze a múlttal, mint szinte semmi más.