fbpx
vági zsolt

Csendben születik az élet

Van egy varázsa, ahogy az évkör az őszbe vált. Nem csak látom a sietősen sárguló leveleken, a levegő színén, hanem érzem. Mikor ezt az írást elkezdtem, még nem láttam, hogy a Kollektív Magazinnál a ‘Kihívások’ lesz a szeptemberi téma. Mintha a szerkesztőség is érezné, hogy van ebben a váltásban egy kihívás. Igaz, mindegyikben van.

Tovább olvasok »
tanulni

Hogyan tanuljunk a gyerekkel otthon

Főleg amíg kisebbek a gyerekek, akkor fontos, hogy közösen is tanuljunk velük. Nem csak azért, hogy biztosan minden meg legyen, hanem mert tőlünk fogják többek között ellesni, hogyan is kellene tanulni. Ha viszont nem figyelünk, könnyen rossz élmény lehet nekünk és a csemeténknek is.

Tovább olvasok »
meditáció

Meditációval járó kihívásaim

Ismét elvégeztem egy 40 napos kundalíni jóga meditációt. Nem volt egyszerű a témája, így a hozadéka sem. Cikkemben megosztom veletek a tapasztalataimat, tanulságaimat, amikkel bátorítanálak titeket is erre a fajta kikapcsolódásra.

Tovább olvasok »
túlgondolás

Krónikus túlgondolás – a fejünkben élő démonok

Érezted már úgy, hogy nem tudod leállítani a gondolataidat, és addig visznek téged egy spirálban, míg teljesen kétségbeesel? Legyen szó múltbéli, vagy a jövőben még meg se történt dolgokról, te minden forgatókönyvet lejátszottál a fejedben, és a legtöbbnek negatív kimenetele volt.

Tovább olvasok »
környezetbarát applikáció

7 applikáció a környezetvédelem jegyében

A számtalan telefonos applikáció között már egyre több jelenik meg, ami a fenntartható élet megkönnyítését szolgálja. Ebben a cikkben 7 olyan alkalmazást mutatunk be, melyek különböző területeken segítenek a környezetbarát életmód kialakításában és megtartásában.

Tovább olvasok »
elvárás

A túl sok elvárás boldogtalan gyermekhez vezet

Hajlamosak vagyunk szülőként szélsőséges elvárásokat felállítani gyerekeink elé. Ennek számtalan oka lehet, akár az, hogy jót akarunk nekik, vagy az, hogy saját hibáinktól szeretnénk megóvni őket. Sajnos azonban legtöbbször ezzel pont az ellenkezőjét érjük el.

Tovább olvasok »
évszakváltás

Az őszi évszakváltás hatása a testre és a lélekre

Van, akinek jó hír, valaki pedig a gondolattól is elsírja magát, de a tény az tény, mindjárt ősz van. A forró -néha túl forró- napok, a nyaralás, a napbarnított bőr lassan a múlté lesz és átveszi a helyét valami más. De mégis milyen hatással van ránk, a lelkünkre az évszakváltás?

Tovább olvasok »
mosoly

A mosoly ereje

A mosolygásról mindenkinek a jókedv, boldogság, idill jut eszébe. Nem meglepő, hogy számtalan pszichére gyakorolt jótékony hatást tulajdonítottak neki! De nem a gúnyos, másokat kinevető, hanem az őszinte mosolyról van szó. Próbáld ki te is!

Tovább olvasok »
iskolakezdés

Iskolakezdés – hogyan szoktassuk vissza a gyereket

Gyomorgörcs, a naptár percenkénti nézegetése, hátha téved és nem közeledik olyan vészesen a szeptember, vagyis az iskolakezdés. Sok gyerek érezheti most így magát. Szülőként az a dolgunk, hogy megpróbáljuk kicsit gördülékenyebbé tenni az átmenetet a nyári gondtalanságból.

Tovább olvasok »
fenntartható fejlődési célok

Te ismered a Fenntartható Fejlődési Célokat?

A környezeti fenntarthatóság csak egy eleme a fenntartható fejlődésnek. Kéz a kézben jár a fenntartható társadalommal és gazdasággal. Az ENSZ ennek elérésére 2015 szeptemberében megfogalmazott egy 17 pontból álló irányt, a Fenntartható Fejlődési Célokat.

Tovább olvasok »
tisztítószer

2021 a fenntarthatóság éve lett a tisztítószerek piacán

Sosem látott mértékben nőtt a növényi alapú, 100 százalékban lebomló, bőrre veszélytelen termékek száma. Az iparág zöldebbé válását jól példázza, hogy sorra jelennek meg a boltok polcain azok a tisztító és mosószerek, amelyek nem vagy csak alig tartalmaznak kőolaj- és földgáz származékokat, szintetikus anyagokat.

Tovább olvasok »
horrorfilm

Miért szeretjük a horrorfilmeket?

Szapora pulzus, gyors szívverés, folyamatos szorongás a gyomorban, álmatlan éjszakák, nyugtalanság. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk, aggódnunk kellene, pedig egy jó horrorfilm megnézése közben ugyanez történik. Vajon miért rajongunk annyira a horrorfilmekért?

Tovább olvasok »
műanyagmentes július

Mit tanultam a műanyagmentes július során

Idén először sikerült kitartanom a műanyagmentes július kihívás mellett, és törekedni arra, hogy a lehető legkevesebb műanyag kerüljön a háztartásomba. A kezdeti nehézségek a hónap végére igazán zökkenőmentessé váltak. Mai cikkemben a legfőbb tanulságokról számolok be.

Tovább olvasok »
szemét

Ha tökig gázolnál a szemétben

Remélem, nem csak én, hanem velem egyetemben megannyian állnak időről-időre óriási, lebegő kérdőjellel a fejük felett a ruhásszekrény, a hűtő vagy épp a tároló előtt. Ha te is így vagy ezzel, nem dolgoztam hiába ezen a kellemes nyári délutánon.

Tovább olvasok »
terápia

Tanácsok, ha belevágnál a terápiába

Pszichológushoz menni hatalmas elhatározás, ami sok-sok bátorságot igényel. Hiszen egy teljesen idegen embert fogsz olyan közel engedni magadhoz, mint talán még soha, senkit. Viszont egy év terápia után állítom, az egyik legjobb döntés, amit az ember meghozhat.

Tovább olvasok »
karma, újjászületés

Karma és újjászületés

Bár a nyugati felfogásban is egyre elterjedtebb a karma szó használata, mégis sokszor nem tiszta, hogy mit is jelent valójában. Sokan azt gondolják, hogy kizárólag a következő életünkre van hatással, azon belül pedig csak büntetésről vagy jutalmazásról szól.

Tovább olvasok »
testvérek

Miért jó, ha van testvérünk? – tesómesék

Én már el sem tudnám képzelni az életemet a nővérem nélkül, és ha minden igaz, ez fordítva is igaz. Még ha anno, 28 évvel ezelőtt fel is zaklatta kicsit a dolog. Tudom, hogy nem mindenki ennyire szerencsés ezen a téren, de azért én elmesélem a saját tapasztalatomat.

Tovább olvasok »
nem várt gyermek

A nem várt gyermek lelkivilága

Adódnak helyzetek az életben, mikor a fogantatást követően a két szülő elgondolkodik rajta, vajon biztosan a megfelelő pillanatban érkezik-e gyermekük. És hiába döntenek úgy, hogy megtartják, a gondolataik fonala beépül a baba tudatába.

Tovább olvasok »
szorongás

Mi az a szorongás, és milyen tünetekkel jár?

Stresszes szituációt szinte mindenki, kivétel nélkül átél legalább életében egyszer. Ismerjük az ehhez kapcsolódó érzéseket, fizikai tüneteket. A szorongás sokszor ehhez hasonló módon jelenik meg, ám forrása más eredetű. A következőkben arra térünk ki, hogyan ismerhetjük fel jeleit.

Tovább olvasok »
gyász, filmajánló

Filmajánló gyász feldolgozására

Rendhagyó ajánlóval érkeztem. A mai cikkemben olyan filmeket hoztam, melyek komolyabb vagy épp vidámabb hangvételüknek köszönhetően segíthetik megérteni a halált, és annak feldolgozásának menetét. De akár inspirálhatnak minket vagy épp visszaadhatják életünkbe a reményt.

Tovább olvasok »
kedvesség

Kedvesség, átok a neved!

„Már megint hagytam magam. Megint túl kedves voltam, és emiatt megint én szívok, pedig már ezerszer megfogadtam, hogy többet nem leszek túl kedves, sőt, kedves sem akarok már egyáltalán lenni. Pláne nem külföldön.”

Tovább olvasok »
szabadság

Fojtogató szabadság

A mögöttünk álló hét utolsó napján, amit egyébként még Isten is pihenéssel töltött anno, valami beakadt. Úgy a 37682-ik megtett lépésszámom környékén, cirka 60 ledolgozott és 10 leedzett óra, meg persze 1 megírt (nem mellesleg első körben visszadobott) cikk után egyszer csak úgy éreztem, felrobbanok.

Tovább olvasok »
összehasonlít

Miért hasonlítjuk mindig másokhoz magunkat?

Pár héttel ezelőttig képes voltam órákig pörgetni a social média oldalakat és csorgatni a nyálam bizonyos influenszerek élete után. Közben persze megkerestem benne az egyetlen számomra negatívumot, és abba kapaszkodtam, hogy emiatt megéri nem ő lenni.

Tovább olvasok »
esküvőszervezés

Esküvőszervezés Numero tres

Kezdésként egy kis bemelegítés: Alapos fej- és vállkörzés, aztán jöhet a csukló és a könyök, közben pedig ne feledkezzünk el a comb hajlítóról és a térd ízületekről sem. Rázzuk le, lötyögjünk egy kicsit, majd pedig vegyünk néhány mély levegőt. Kész?

Tovább olvasok »
olvasás

Az olvasás jótékony hatásai-elő a könyvekkel

Én azon típusú emberek közé tartozom, akik már alig várták kiskorukban is, hogy végre megtanuljanak olvasni és egyedül is bújhassák a Vackort. Azóta ez mit sem változott, csupán az ízlésem lett talán kicsit kifinomultabb. Tudtátok, hogy az olvasásnak számos jótékony hatása van? Nézzük melyek azok!

Tovább olvasok »
újrakezdés

Útmutató az újrakezdéshez

Legtöbbünk számára olyan lehetett az elmúlt bő másfél év, mint Ozzy Osbourn-nak a komplett 90-es évek. Teljesen kimaradt. Mindez már a múlt, előttünk azonban a nyitás nyomán egyre bővülő lehetőségekkel tűzdelt jövő.

Tovább olvasok »
gyermek

A gyermekvállalás ötven árnyalata

Ami igazából csak négy, ráadásul nem is árnyalat, hanem szint, mindenesetre a többi stimmel. Gyermekvállalás férfi szemmel, avagy miként használ fel és zsigerel ki szexista módon három csaj egy férfit, valahányszor kibukik valamelyikükből, hogy “de jó lenne ezt a témát egy pasi szemszögéből is megragadni!” Szívesen!

Tovább olvasok »
örökbefogadás

Az örökbefogadással kapcsolatos tévhitek

Hány film főszereplője egy örökbefogadott gyermek, aki elhatározza, hogy megkeresi a szüleit. És hány olyan történetet látunk vagy olvasunk, amiben az örökbefogadásra váró árva gyerekeket sajnálni kell a helyzetük miatt. Így nem is csoda, hogy ennyi tévhit kering az örökbefogadásról.

Tovább olvasok »
gyerek

Lélekben felkészülni a gyerekre

Egyesek szerint ez képtelenség, és részben talán igazuk is van, hiszen először kézben tartani a gyermekedet olyan érzés lehet, amire nincsen recept. És arra se, ami utána következik. De azért vannak olyan részletek, amikre mégiscsak lehet készülni.

Tovább olvasok »
seaspiracy

A Seaspiracy-ról

Tanulságos oktatómese egy kihalóban lévő szilárd bolygó cseppfolyós problémakörének árnyékában. Avagy igen, megint a környezetvédelem, igen, továbbra is mentsük meg a bolygót, viszont nem, a Seaspiracy nem a szokványos módot javasolja.

Tovább olvasok »
baba

Jön a baba, készülhet a szoba!

Izgalommal teli várakozás a várandósság, ami alatt nagyon sok teendője van a leendő szülőknek. Ki kell építeni például az érkező gyermek kis birodalmát. Ehhez hoztunk ma egy kis segítséget, szuper magyar webshopok formájában!

Tovább olvasok »
anyák napja

Fontos nők az életemben – anyák napi kiadás

Sokáig az egyik kedvenc filmem volt a Fiúk az életemből. Tetszett, ahogy helyet kap benne mindenki, aki valamilyen formában nyomott hagyott a főszereplőben; lehet az negatív vagy pozitív. Valahogy így vagyok én is ezzel a maroknyi nővel, akik így vagy úgy, de azzá tettek, aki ma vagyok.

Tovább olvasok »
környezetbarát

Ünnepeld az Anyukákat környezetbarát módon

Az édesanyák életük legnagyobb részében óvják és nevelgetik gyermekiket. Sok esetben még a környezetre is figyelnek, hogy egy élhető bolygót hagyjanak hátra a nemzedékeknek. Támogassuk őket ebben, és válasszunk környezetbarát meglepetéseket anyák napjára!

Tovább olvasok »
ego

Az ego: ellenség vagy védőfal?

Gyakran halljuk, hogy az egót le kell győzni, fel kell oldani, mert hátráltat bennünket. De akkor minek van egyáltalán? Arra kerestem a választ, vajon tényleg ennyire szörnyű az egonk vagy ez csak alaptalan riogatás?

Tovább olvasok »
kistesó

Mi van, ha jön a kistesó?

Én, mint a család legkisebb tagja, egy, mostanra talán megbékélt nővérrel a hátam mögött tudok nyilatkozni, hogy működőképes ez a testvér dolog. Bár hozzá kell tennem, hogy azért kaptam második névnek a Petrát, mivel a testvérem csak így engedett haza a kórházból, szóval nem sokon múlt.

Tovább olvasok »
motiválatlan

Mi tesz minket üressé, motiválatlanná?

Elmehetsz sétálni, kirándulni, aludhatsz eleget, körbe veheted magad barátokkal, de amíg nem tudod, hogy mi okozza motivációd hiányát, addig ezek nem fognak segíteni. Ennél sokkal mélyebb akadályokról van szó, ami van, hogy a tudat alatt zajlik.

Tovább olvasok »